Zobacz również

17 marca 2024
W psiej wiosce w Żurawicy zostały posadzone szybko rosnące drzewa. Jest to inicjatywa firmy Green Lung, która współpracuje z Fundacją Ada z Przemyśla.
05 marca 2024
Możesz zrobić to w każdym miejscu, które uznasz za odpowiednie z uwzględnieniem aby zachować odległość od zabudowań oraz ogrodzenia minimum 3m
15 lutego 2024
25 stycznia odwiedziliśmy Fundację ADA w Przemyślu, która zajmuje się ratowaniem zwierząt domowych i dzikich . Ludzie, którzy tam pracują, są pełni pasji i zaangażowania w pomaganie wszystkim braciom i
27 sierpnia 2023

Przywracając życie: Opowieść o ratowaniu zwiędłych drzew tlenowych paulownia

Byłem pewien, że jedno z drzew nawet rzuciło na mnie zobowiązujące spojrzenie, które wyraźnie mówiło: „To już ostatni raz, stary, kiedy zostawiasz nas same bez wody na wakacje.”

Wydawało się, że drzewa zeszły na psy – no, chyba raczej na pędy. Byłem pewien, że gdybym podejrzewał je o zaniedbanie, to pewnie by się krzywo spojrzały. Szybko jednak zrozumiałem, że nie była to próba ukrycia ich pikantnych tajemnic, tylko delikatny apel o wodę. Niewinna prośba, w stylu: „Czy mógłbyś nam podać choć kroplę wody, zanim przemienimy się w suszone rośliny na twojej działce?”

 

Oczywiście, nie było mowy, żebym miał cieknący kran na swojej drzewnej posesji. Rozpocząłem więc akcję ratunkową na skalę olimpijską. Zraszanie, polewanie, szepcząc im troskliwe słowa: „Nie martwcie się, to tylko kilka dni braku wody. Wszyscy mamy czasem sucho w gardle.”

Po 24 godzinach od momentu, kiedy obłaskawiony królewskim darem wody system korzeniowy drzew tlenowych został ochłapany zasklepionymi otworami, nastąpił cud. Liście podniosły się na baczność, jakby wyćwiczone na drzewnym podchodzeniu. A ja byłem pewien, że słyszałem wiatr szeleszczący między nimi, przekazujący mi ukrytą treść: „Dziękujemy, to była zasłużona dawka nawadniania. Możemy znowu być zielone i dumne.”

Morał z tej opowieści jest taki: drzewa paulownia to naprawdę fajne rośliny, ale tak jak każdy inny gatunek, potrzebują troskliwej równowagi. Nie za dużo wody, żeby nie utopić ich w miłości, ale i nie za mało, żeby się nie czuły zaniedbane. To nic, że nie potrafią mówić – liście mówią tysiącem szeptanych liści słów, kiedy tylko zechcą.

Kiedy po tygodniowym urlopie wróciłem do domu, moje drzewa tlenowe paulownia wyglądały gorzej niż złamana lampa na planie filmowym – opadnięte liście, patrząc na mnie jakby mówiły: „Czy mogłeś przynajmniej zostawić nam prognozę pogody, żebyśmy mogły zobaczyć kiedy będzie deszcz?”
  1. pl

Każdy z nas może wnieść swój wkład w walkę o poprawę jakości życia na naszej planecie. Jeśli więc szukasz firmy, która dba o środowisko i angażuje się w walkę o lepszą przyszłość, skontaktuj się z nami!

Kontakt z nami

ul. Gliniana 27/4, 50-525 Wrocław

kontakt.greenlungs@gmail.com

690 308 228

574 472 264

Imię*
Nazwisko*
Twój e-mail:*
Numer telefonu*
Temat*
Treść wiadomości:*
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Imię*
Nazwisko*
Twój e-mail:*
Numer telefonu*
Temat*
Treść wiadomości:*
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!