Green Lungs

Witamy na naszej plantacji tlenowej!

Paulownia - drzewo tlenowe

Roślina ta za sprawą pięknych, fioletowych, niebieskich lub białych kwiatów ozdobi sobą niejeden przydomowy ogródek czy park. Chociaż paulownia zachwyca już samym wyglądem, ma też wiele innych zalet. Dzięki swoim niezwykle dużym liściom zapewnia nie tylko cień w upalne dni, ale także pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla, tym samym poprawiając jakość powietrza, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Co więcej, mimo tego że paulownia nie jest zbyt wysoka, należy do grupy najszybciej rosnących drzew na świecie.

Jej zastosowanie można wykorzystać w szeroko rozumianym przemyśle, a w szczególności w budowlanym i meblarskim. Drewno drzewa tlenowego jest niezwykle lekkie i łatwe w obróbce. Nadaje się m.in. do prac stolarskich, produkcji belek czy włókien drzewnych. Ponadto dobrze izoluje, dzięki czemu sprawdzi się także do ogrzewania gospodarstw prywatnych oraz do budowy saun.

Paulownia - pochłaniacz CO2

Jak na drzewo tlenowe przystało, największą zaletą paulowni jest to, że potrafi pochłonąć ogromne ilości dwutlenku węgla. Dokonuje tego dzięki swoim bardzo dużym liściom, których średnica dochodzi nawet do 60 cm. Tym samym przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza, sprawiając, że staje się ono czystsze i zdrowsze, więc można śmiało powiedzieć, że dba o środowisko naturalne.

Jeśli chce się polepszyć klimat, warto postawić w swoim ogródku drzewo tlenowe. Paulownia pochłania o wiele więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa liściaste w Polsce. Jest wstanie poprawić jakość powietrza nawet o 10 razy więcej w ciągu roku niż np. buk czy dąb.

Paulownia - drzewo do każdych warunków

Chociaż to drzewo tlenowe nie należy do najwyższych, potrafi za to bardzo szybko rosnąć i cieszyć swoim pięknym wyglądem. W rok paulownia jest wstanie osiągnąć 3,5 metra wysokości. Poza tym drzewko ozdobne jest zarówno mało wymagające, jak i łatwe w uprawie. Warto regularnie wyłamywać boczne pędy, by uzyskać prosty pień drzewa. Natomiast jego koronę można bardzo łatwo formować, gdyż paulownia dobrze reaguje na cięcie.

W dodatku drzewo tlenowe doskonale przystosowuje się do zmiennych warunków pogodowych, jednak najbardziej służy jej ciepłe i pełne słońca miejsce. Dobrze znosi gleby nieurodzajne, choć jak każda roślina lubi ziemie uprawne o dużej zawartości składników pokarmowych. Co istotne, wszystkie części paulowni są użytkowe. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jej drewno wykorzystuje się w przemyśle, a duże liście pochłaniają dwutlenek węgla. Z kolei kwiaty przyciągają pszczoły, które produkują miód i przyczyniają się do rozwoju roślin.

Paulownia - wszechstronne zastosowanie

Pień:
surowiec na wysokiej jakości drewno wykorzystywane głównie w przemyśle meblowym
Drewno:
Jest wodoodporne, wytrzymałe, lekkie, można je wykorzystywać do produkcji mebli, desek surfingowych oraz instrumentów muzycznych, można je malować, lakierować, jest pozbawione sęków, odporne na szkodniki
Liście:

Liście paulowni mogą wyprodukować nawet 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew liściastych. Zawierają makro i mikroelementy, dlatego nadają się na paszę dla zwierząt i jako naturalna biomasa.

Kwiaty:

Mają delikatny zapach, który przyciąga pszczoły, które następnie produkują jasny, klarowny miód. Z 1 hektara kwitnących drzew można uzyskać 700 kg aromatycznego miodu.

Drzewo opałowe:
Z 1 hektara można uzyskać 0,5 m³ drewna opałowego. Ciepło spalania wynosi 17 tysięcy kalorii i według naukowców z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, półtorej tony zrębek drzewa tlenowego to równowartość ciepła 1 tony węgla.
icon-green-lungs

Drzewa Paulownii - odkryj ich piękno

×