Green Lungs

Witamy na naszej plantacji tlenowej!

Pielęgnacja drzewka tlenowego krok po kroku

Drzewa tlenowe, takie jak paulownia, są bardzo ważne dla naszego ekosystemu, ponieważ produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Aby zadbać o drzewa paulowniowe, należy przestrzegać kilku podstawowych kroków:

Krok 1: Wybór odpowiedniego stanowiska

Drzewa paulowniowe najlepiej rosną w dobrze nasłonecznionych miejscach, na glebach przepuszczalnych i dobrze nawodnionych. Unikaj sadzenia ich w miejscach o zbyt dużej wilgotności, ponieważ może zgnić korzeń, co powoduje obumarciem drzewa

Krok 2: Sadzenie drzewa paulowniowego

Najlepszym czasem na sadzenie drzew paulowniowych jest wczesna wiosna lub późna jesień. Przed sadzeniem należy przygotować odpowiednio głęboką i szeroką dziurę, około 60-80 cm. Włóż do niej korzeń i ustaw drzewo w pionie. Następnie zasyp dziurę ziemią i wyrównaj powierzchnię. 

Krok 3: Nawadnianie

Drzewa paulowniowe wymagają regularnego nawadniania, szczególnie w czasie suszy. Ważne jest, aby nie przesuszyć ziemi ani nie pozostawić jej zbyt mokrej. W ciągu pierwszego roku po zasadzeniu drzewa, powinny być one podlewane regularnie, aby zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu

Krok 4: Nawożenie

Drzewa paulowniowe potrzebują regularnego nawożenia, aby zachować zdrowie i wydajność. Najlepszym czasem na nawożenie jest wczesna wiosna lub późna jesień. Można stosować nawozy organiczne lub sztuczne, ale należy zachować ostrożność, aby nie przesadzić z dawką.

Krok 5: Przycinanie

Drzewa paulowniowe nie wymagają zbyt dużo przycinania, ale warto usunąć suche, chore lub uszkodzone gałęzie. Przycinanie powinno być wykonywane wczesną wiosną lub jesienią, przed rozwojem nowych pędów.

Krok 6: Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Drzewa paulowniowe są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki, ale czasami mogą być atakowane przez mączliki, mszyce lub pędraki. W takim przypadku należy stosować odpowiednie środki owadobójcze.

Podsumowując, dbanie o drzewa paulowniowe wymaga odpowiedniej odległości (2,5 – 3 metrów) od innych roślin, regularnego nawadniania, nawożenia, przycinania oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami. Dzięki odpowiedniej opiece drzewa paulowniowe będą rosły zdrowo i długo.
×